Nem a vallsban hiszek, nem a Bibliban hiszek, de hiszek egy istenben. Hiszek abban, hogy az ember nem bnsnek, nem gonosznak szletik. Hiszek a jindulatban, hiszek a szeretetben, hiszek az embersgben, hiszek a mvszetben, s hiszek – nagyon is – az intelligenciban, a tudomnyban, a kutatsban, a fejldsben. Nha hiszek magamban, nha hiszek msban.
2008. szeptember 10-e volt. Unott emberek ltek mellettem a buszon, s taln nem is gondolkodtak. Pedig a vilg beszlt. Mindannyian vilgvgt, vagy legalbb valami vilgmret felfedezst vrtunk. A busz elindult, ugyangy mint brmelyik ms napon, mg a sofr is ugyanaz volt.
Csak nztem az utasokat, kvlllknt… Azon gondolkoztam, hogy a neuronjaik kztti akcis potencil hogyan is szllthatja bennk az informcit… s akkor jutott eszembe a rszecskegyorst. A Nagy Ksrlet. Szmomra vgtelen sok ve (kb. fl vszzada) a relzsenik elkezdtk kutatni azt, amirl mg mindig semmit nem tudunk. Bennnk is, krlttnk is itt van minden, ami miatt ekkora a felforduls a vilgban… A legaprbb rszekig elmenni. Igen, kvarkok, hadronok, protonok, neutronok (ez utbbiak mr ismersebben hangzottak).
Hatalmas energia a legparnyibb rszecskk tanulmnyozshoz. vek s letek munkja pr tizedmsodpercrt. Ez trtnt volna, ezt ksztettk volna tnylegesen el azon a bizonyos szerdn…
Hogy mi is lett volna ez valjban? Nem feketelyukgyr, csak egy rszecsketkztet, ahol elkpzelhetetlen sebessgre gyorstanak elhanyagolhat mret, mgis hatalmas jelentsg rszecskket, s megprblnak bellk mg elemibbeket ellltani, gy szeretnk a protonokat s neutronokat hatalmas energival kvarkokra, klnbz nem stabil szerkezet hadronokra zzni. A rszecsketkztets sorn olyan energiasrsget prblnak elrni, mely az srobbanst kvet pr milliomod msodpercben lezajl folyamatokat szimullja, s melynek rvn sikerl kimutatni a rszecskefizika standard modelljbl hinyz utols rszecskt, az eddig csak elmletben ltez Higgs bozont. Az tkzsekhez a rszecskket minl nagyobb energiaszintre kell hozni, amihez a fnysebessghez minl kzelebbi sebessgre kell gyorstani.
Br a kutatsok vilgmretek, a ksrletnek csak vek mlva lett volna jelentsge. Csak a megismers vgya, a ktsgbeesett vlaszkeress hajtotta a kutatcsoportot. De ez pp elg volt ahhoz, hogy megbolygassa a Fldet.
Egsz napomon vgigksrt a hadrontkztet indulsa, de csak szrakoztam, s vicceldve vrtam a tudatlansg vilgvgjt.
Aztn megszletett a vlasz a semmibl. NEM. Az emberi technolgia mg nem jutott el a tkletessg megkzeltshez. Mg egy kicsit fejldni kell. A megolds megvan, csak az a krds, mikor sikerl kivitelezni. s a kivitelezs eredmnyre vezet-e…
Istent jtszanak a kutatk? Nem. Ha Isten sajt kpmsra teremtette az embert, akkor valsznleg nem akarja eltiltani t az ismerettl. Valsznleg nem akarja a tudatlansg s szk ltkrsg brtnben fogva tartani. Az ember csak tudni akar. s akkor ez a rszecsketkztet fontos lps a trtnelmben. Csak szeretnk a tudsok megfigyelni, pontosan szemgyre venni azokat a hihetetlenl parnyi, mgis risi jelentsg folyamatokat, amik naponta vgbemennek krlttnk. Amikrl tudjk, hogy lteznek, csak nem tudjk megfigyelni ket. Mert ilyen tkzsek mindig vannak, gyakran trtnik ilyen a lgkrben is. (s a lgkrbeli feketelyukak nem nyeltek mg el minket.) Akkor mirt flnk?
Tudatlansgunk vgtelenjben keressk a kiutat. Keresnk sszefggseket. El akarunk jutni a magasabb szintekre. s ezrt felelssgre vonnak?
A hadrontkztet elksztse lellt, kt mgnes kztti hibs elektromos kapcsolat miatt hliumszivrgs jtt ltre, emiatt meglltottk a folyamatot.
Most ismt dolgozik a rengeteg tuds, s kimondhatatlan pontossggal prblnak visszajutni oda, ahonnan indultak. 1,9 K-rl felmelegtik az alagt meghibsodott szektort, s miutn a hibt sikerl kijavtani, jra lehtik. Hetekig dolgoznak majd vele. Mert kell. k, akik ott vannak, mr nem fordulnak vissza.
Taln sikerl vilgosabb tenni a ltezs okt, taln sikerl a tudatlansgtl egy kicsit tovbb lpni, taln fny derl a varzsmesk titkaira, taln srknyok s tndrek tnct talljuk a ksrletben… de a vilgvgt nem itt talljuk meg. Ha az ember lellna, s abbahagyn a gondolkodst, a ktsgeket, a krdseirl megfeledkezne, megelgedne a jelenlegi ismereteivel, nem keresne bizonytkokat, akkor sznne meg az, amit embernek hvunk. Mert ha nem ktelkedem, akkor nem gondolkodom, s ha nem gondolkodom, akkor nem vagyok.